Programme

Format

The event will consist of two parts:

  • Day 1-2: User training of the various techniques required for image-based simulation
  • Day 3: User and developer forum with keynote talks, presentations and networking opportunities

A general outline of the programme is shown below. An updated list of speakers is available on the keynote speaker page.

This year's forum (Day 3) will include two 'special sessions'. For these sessions attendees will be able to view contributions in advance (posters, slides, videos etc.), during the session each presenter will be awaiting in their own virtual room ready to discuss the work in greater detail.

You may browse previous events' programmes and download presentations for an example of the sessions at IBSim-4i.

Day 1: Training  Day 2: Training  Day 3: Forum

Day 1: Training 

Mon 7 Sep 2020

The training sessions in IBSim-4i 2020 will use the GeoDict software and be delivered by the Math2Market team.

  • 12:45 - Session 1
    Image processing for µCT and FIB-SEM and geometric material modelling
  • 14:45 - Break
  • 15:00 - Session 2
    Material Property Computations: Flow, Diffusion, Conduction, small and large deformations
  • 17:00 - End

Day 2: Training 

Tue 8 Sep 2020

The training sessions in IBSim-4i 2020 will use the GeoDict software and be delivered by the Math2Market team.

  • 12:45 - Session 3
    Postprocessing / Visualization: 1D, 2D and 3D images and animations, export to 3D printers
  • 14:45 - Break
  • 15:00 - Session 4
    Enhanced productivity with Python: automation, parameter studies, Powerpoint slide generation
  • 17:00 - End

Day 3: Forum

Wed 9 Sep 2020

  • 9:30 - Welcome
    Llion Evans, IBSim-4i Chair
  • 9:45 - Keynote 1
    Richard Leach, University of Nottingham
    "Data-driven surface and shape measurement"
  • 10:30 - Presentation 1
    Andreas Wiegmann, Math2Market
    "GeoDict – an integrated environment for image-based simulation and design of materials and processes"
  • 10:55 - Break
  • 11:30 - Special Session 1
    • Celia Butler, Synopsys
      "Rapid 3D Inspection of AM Components using CT: From Defect Detection to Thermal Performance Simulation"
    • Bethany Keenan, Cardiff University
      "3D MRI-based FE models of the lower leg and buttocks"
    • Muhammad Sajid Khan, Army Public College of Management & Sciences UET Taxila
      "Skeleton based Human Action Recognition using a Structured-Tree Neural Network"
    • Anton du Plessis, Stellenbosch University
      "X-ray tomography in additive manufacturing: image-based simulation capabilities and requirements"
    • Joel Strickland, University of Leicester
      "Feature extraction and stereological characterisation of single crystal solidification structure"
  • 12:20 - Lunch
  • 13:20 - Special Session 2
    • Ifeanyichukwu Echeta, University of Nottingham
      "Analysis of defects in additively manufactured lattice structures"
    • Beate Lauterbach, Volume Graphics GmbH
      "Including porosity in as-build parts in classical Finite-Element Simulation"
    • James Le Houx, University of Southampton
      "OpenImpala - OPEN source IMage based PArallisable Linear Algebra solver"
    • Oxana Shishkina, Siemens Digital Industries Software
      "Virtual materials engineering in Siemens Simcenter 3D"
    • Emrah Sozumert, Swansea University
      "Mechanical Simulations of Nonwovens Informing Micro CT images"
    • Franck Vidal, Bangor University
      "Introduction to X-ray simulation on GPU using gVirtualXRay"
  • 14:10 - Break
  • 14:40 - Presentation 2
    Xuekun Lu, University College London
    "3D microstructure design of lithium-ion battery electrodes assisted by image-based modelling"
  • 15:05 - Keynote 2
    James F. Hunter, Los Alamos National Laboratory
    "MeV X-Ray Computed Tomography In Practice - An Overview of Volumetric Imaging at Los Alamos National Lab with In-Depth Discussion of High Energy X-Ray and Neutron Imaging"
  • 15:50 - Wrap up
  • 16:05 - End

Information for speakers

Keynote speakers will have 45 minutes (35 mins + 10 mins Q&A), other presenters are given 25 minutes (20 mins + 5 mins Q&A).